Fogszuvasodás, ínygyulladás
Fogszuvasodás, ínygyulladás
Ne csak a fájdalom jelentkezésekor forduljunk fogorvoshoz, hanem rendszeresen, félévente ellenőriztessük a fogaink állapotát. Az időben felfedezett problémák ellen sokat tehet a szakember. A FOGKŐ ÉS KÖVETKEZMÉNYEI. Ha a fogkő nem kerül időben eltávolításra, akkor az íny idővel visszahúzódik, elsorvad. A fogkő és következményei Szerencsés az a felnőtt, akinek még sosem fájt a foga, de erre a magyaroknak nincs túl sok esélye, hiszen egy megdöbbentő statisztika szerint évente átlagosan egy fogkefét és két tubus fogkrémet használunk el! Így nem csoda, ha előbb-utóbb elromlik és fájni kezd a fog.
Fogszuvasodás, ínygyulladás
Az íny gyulladása, sérülése is állhat a fog, és annak környezetének fájdalma mögött, éppen ezért mindig komolyan kell vennünk, ha ínyvérzést, duzzanatot, vörösséget, fájdalmat, vagy akár rossz leheletet érzékelünk. Ezek ugyanis az ínygyulladás (gingivitis) jellegzetes tünetei. Nem érdemes azonban megvárni, amikor már fájdalom is jelzi a betegséget, az első figyelmeztető jel maga a vérzés. Csak ezután duzzad meg és vörösödik, vagy lilul be az érintett terület, és később kezd el fájni. Ne vegyük félvállról ezt a problémát, hiszen ha az ínygyulladás hosszabb ideig fennáll, a gyulladás áttevődik a fog tartószöveteire, kialakul a fogágybetegség, amely elhanyagolt esetben, akár a fog elvesztését is eredményezheti. A LEGGYAKORIBB FOGÁPOLÁSI TÉVHITEK “Az erős dörzsölés a hatékony”; “a rossz fogak örökletesek”; “minden étkezés után fogat kell mosni”. Az ilyen és ezekhez hasonló tévhitek sokáig megragadnak a köztudatban és súlyos károkat okozhatnak.
A leggyakoribb fogápolási tévhitek Az ínygyulladás mögött állhat akut probléma, mint például heveny herpeszes fertőzés, illetve hormonális változások, amilyen a terhesség is, vagy szuvas fogak, rosszul záródó tömések, elálló szélű koronák.
A legjobb, amit tehetünk a fájdalom ellen, a megelőzés. Ebbe beletartozik a megfelelő szájhigiéné, pl. az alapos fogmosás. Jó, ha megtanuljuk a megfelelő technikát, hiszen helytelen mozdulatokkal, akár kárt is tehetünk, például kikoptatjuk a fognyakat, és így mi magunk okozzuk a fájdalmat.
Válasz
Szeretnél te is hozzászólni?Regisztrálj ingyenesen!